EnePRO patikėta įgyvendinti pirmojo Lietuvoje ESCO gatvių apšvietimo projekto darbus

Širvintų rajono savivaldybėje bus pakeista apie 70 proc. savivaldybės turimų ir daugiausiai elektros energijos sunaudojančių šviestuvų moderniais LED tipo šviestuvais. Tai bus pirmasis tokio masto Lietuvoje „Lietuvos energijos“ grupės įmonės „Energijos tiekimas“ įgyvendinamas ESCO modelio principais paremtas gatvių apšvietimo projektas. Skaičiuojama, kad modernios technologijos rajono savivaldybei kasmet leis sutaupyti apie 75 proc. gatvių apšvietimui suvartojamos elektros energijos. Projekto metu bus modernizuoti 360 gatvių šviestuvų, o šiuos darbus subrangovo teisėmis patikėta atlikti bendrovei EnePRO.
 
„Energijos tiekimas“ tapo šio ESCO modelio principais paremto projekto pagrindiniu valdytoju, laimėjęs Širvintų rajono savivaldybės skelbtą viešųjų pirkimų konkursą.
 
„Tai – pirmasis tokio masto gatvių apšvietimo ESCO modelio principais paremtas projektas Lietuvoje, kuris, tikėtina, taps pavyzdžiu ir kitoms savivaldybėms, siekiančioms modernizuoti gatvių apšvietimo ir valdymo technologijas. ESCO modelis yra itin patogus – jis leidžia efektyviai taupyti elektros energiją neinvestuojant biudžeto lėšų, nes paslaugų tiekėjas prisiima visą su projekto įgyvendinimu susijusią riziką bei užtikrina sklandų diegiamos įrangos veikimą. Tam, žinoma, renkamės patikimus ir profesionalius subrangovus bei apšvietimo įrangos tiekėjus. Skaičiuojame, kad šis projektas Širvintų rajono savivaldybei turėtų visiškai atsipirkti per 5 metus“, – sako „Energijos tiekimo“ generalinis direktorius Vidmantas Salietis.
 
Gatvių apšvietimo technologijų modernizavimą atliksiančios bendrovės EnePRO vadovo Martyno Pargaliausko teigimu, jau kovą užbaigus šviestuvų montavimo darbus sutaupomas elektros energijos kiekis Širvintose bus skaičiuojamas kas mėnesį.
 
„Šie modernūs šviestuvai turi galios mažinimo funkciją, o tai leis dar labiau sumažinti energijos suvartojimą. Be to, jie yra reguliuojami – tarp vidurnakčio ir 5 val. ryto šviestuvai švies tik 50 proc. galia. Mūsų sukaupta patirtis panašiuose projektuose rodo, kad papildomai įrengus šviestuvų intensyvumo reguliavimo funkciją jų energetinis efektyvumas išauga, o tai leidžia dar greičiau gauti atliktų investicijų​ grąžą“, – teigė EnePRO generalinis direktorius.
 
Širvintų rajono savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės teigimu, šviestuvų modernizavimo naudą pajus didžioji dalis rajono savivaldybės gyventojų. „Įgyvendindami šį projektą siekiame ne tik atnaujinti energetikos infrastruktūrą, bet ir sukurti apčiuopiamą socialinę naudą. Kaip jau parodė kitose savivaldybėse įgyvendinti eksperimentiniai projektai, LED apšvietimo technologija leidžia ne tik išgauti daugiau šviesos iš mažesnio energijos kiekio. Modernūs šviestuvai pagražina gatves, apšviečia didesnį plotą. Tai svarbus faktorius nusikalstamumo bei avaringumo mažėjimui, gyventojai jaučiasi saugesni“, – sako Ž. Pinskuvienė.
 
„Lietuvos energijos“ grupė jau keletą metų sėkmingai vysto inovatyvių energijos taupymo sprendimų diegimo arba trumpiau – ESCO veiklą. Pagal šį modelį įgyvendinome kelis privataus verslo projektus ir įgijome patirties. Gatvių apšvietimo projektas Širvintose – yra vienas iš pavyzdžių. Matome augantį tokios veiklos potencialą, todėl nusprendėme plėtoti šią sritį ir tam tikslui įsteigėme įmonę UAB Energijos sprendimų centras, kuri toliau vystys ESCO veiklą“, – sako „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas dr. Dalius Misiūnas.
 
Jo teigimu, gaminant, skirstant ir parduodant energiją, labai svarbu jaustis atsakingiems ir už tai, kad ji būtų efektyviai vartojama. Taigi, energijos vartojimo efektyvumas yra neatsiejama energetikos sektoriaus veiklos dalis, kuri tampa vis svarbesnė. Tai lemia ne tik ekonominės priežastys, bet ir ES reglamentavimas, konkrečiai – efektyvumo direktyva. 
 
Naujai įsteigtame Energijos sprendimų centre bus sutelkta aukštą kompetenciją energetikos srityje turinčių specialistų komanda, kuri galės pasiūlyti naujausius energijos taupymo sprendimus ir vykdyti savo prisiimtus įsipareigojimus.
 
ESCO modelis – alternatyva savarankiškam energijos taupymo projektų finansavimui, nes visas investicijas prisiima paslaugos teikėjas. Paslaugos teikėjas taip pat prisiima su projekto įgyvendinimu susijusią riziką bei užtikrina sklandų diegiamos įrangos veikimą. Tačiau pasibaigus projektui, taupymo priemonės tampa kliento nuosavybe ir jis gali vienašališkai naudotis sutaupymo rezultatais.